Uroda

Jak poradzić sobie z cerą trądzikową ?

Cera trądzikowa jest bardzo problematyczna. Coraz częściej ten problem pojawia się u dorosłych. Za zmiany na skórze odpowiadają czynniki tj. tryb życia, nawyki żywieniowe i choroby. Występowanie trądziku spowodowane jest także brakiem stabilizacji hormonalnej. Coraz więcej osób ma problemy z tarczycą, miesiączkowaniem innymi schorzeniami na tle hormonalnym. Problemem może być także stres który zaburza prawidłowe działanie organizmu.

 Jak rozpoznać czy mamy cerę trądzikową ?          

Jeśli na naszej skórze pojawiają się:

  • rozszerzone pory,
  • zmiany ropne w dużej ilości
  • preparaty oczyszczające nie pomagają

Znaczy to ze mamy cerę trądzikową.

Cera trądzikowa mylona jest z cera tłustą. Problemem obu jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Gruczoły te znajdują się na całej skórze ciała i twarzy oprócz dłoni i stóp. Wydzielają one sebum a tam gdzie jest ich najwięcej powodują, że skóra się świeci. W ten sposób możemy określić że skóra jest przetłuszczona. Przy cerze trądzikowej występuje też łuszczenie naskórka. Martwe komórki zatykają ujścia gruczołów i powstają krostki i zmiany ropne.

Jak poradzić sobie z trądzikiem ?

Trądzik jest spowodowany zmianami hormonalnymi i występuje zazwyczaj w wieku dojrzewania. Pojawia się w postaci grudek na czole, brodzie oraz na policzkach. Wymaga wielomiesięcznego lub wieloletniego leczenia. Opiera się ono na właściwej pielęgnacji skóry oraz leczeniu pod okiem dermatologa.

Leczenie podstawowe trądziku odbywa się u dermatologa. Lekarz bada zmiany i zleca odpowiednią terapię.  Niektóre zmiany wymagają antybiotykoterapii.  Trądzik można leczyć też miejscowo za pomocą maści i kremów które zawierają retinoid, kwas antybiotyk oraz substancje złuszczające. Polecane jest także przez specjalistów stosowanie kwasów organicznych które ściągają martwy naskórek i odblokowują pory które zatykają gruczoły łojowe. Ważne jest też nawilżanie skóry.

Prawidłowa pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja cery trądzikowej to nie proste zadanie. Trzeba dobrać odpowiednie preparaty które wysuszają, nawilżają oraz leczą wypryski. Warto uzupełnić codzienną pielęgnację skóry zabiegami kosmetycznymi. Najbardziej popularne są zabiegi z użyciem kwasów oraz maski złuszczające oraz nawilżające. Połączenie tych zabiegów może pozwolić na pozbycie się trądziku. Warto też stosować produkty dobrej jakości oraz naturalne preparaty tj. olejek z drzewa herbacianego lub napar z rumianku.

Prawidłowa dieta podczas leczenia trądziku.

Osoby z cerą trądzikową powinny dbać o dietę. Powinniśmy wyeliminować z diety jedzenie fast food oraz ograniczyć spożywanie produktów mlecznych. Powinniśmy też zmniejszyć produktów ostrych oraz zawierających cukier. Trądzik może też reagować u każdego z nas na inni produkt dlatego powinniśmy obserwować siebie i eliminować produkty uczulające.

Trądzik dokucza osobą w każdym wieku. Leczenie wymaga nie tylko stosowania leków przepisanych przez dermatologa, prawidłowej diety ale także właściwej pielęgnacji skóry. Dobre podejście do tego problemu gwarantuje sukces.